tvangsauktioner.dk

Herstedøstervej 103, 2620 Albertslund

177 klik

Annonceret på tvangsauktioner.dk d. 17.9.2024

© tvangsauktioner.dk

Aflyst

Del: Facebook, e-mail    |       |

Villa i Albertslund

Besigtigelse: Der vil blive afholdt fremvisning af ejendommen ca. 1 uge inden auktionen. Eventuelle interesserede liebhavere bedes kontakte sagsbehandler Tina Meilvang på mail tim@plesner.com. Fremvisning af ejendommen kan kun ske ved tilmelding til ovennævnte.

Beskrivelse: Tinglyst areal 4670 m², heraf vej 0 m². Oplysninger ifølge BBR-ejermeddelelse: Bygning nr. 1 opført i 1957. Bygningens anvendelse: Fritliggende enfamilieshus. Samlet bygningsareal (excl. kælder & tagetage): 188 kvm. Samlet boligareal: 188 kvm. Antal etager: 1. Ydervæggens materiale: Mursten. Tagdækningsmateriale: Tagpap med lille hældning. Varmeinstallation: Ovn til fast og flydende brændsel (oliefyr). Bygning nr. 2 opført i 1995. Bygningens anvendelse: Garage. Bebygget areal: 80 kvm. Ydervæggens materiale: Letbetonsten. Tagdækningsmateriale: Fibercement, herunder asbest. Bemærkning: Genopført efter brand Bygning nr. 3 opført i 1995. Bygningens anvendelse: Carport. Bebygget areal: 15 kvm. Ydervæggens materiale: Træ. Tagdækningsmateriale: Fibercement, herunder asbest. Bemærkning: Genopført efter brand Bygning nr. 4 opført i 2001. Bygningens anvendelse: Udhus. Bebygget areal: 9 kvm. Ydervæggens materiale: Træ. Tagdækningsmateriale: Fibercement, herunder asbest. Bemærkning: Genopført efter brand. Bygning nr. 5 opført i 1965. Bygningens anvendelse: Bygning til kontor. Bebygget areal: 67 kvm. Ydervæggens materiale: Træ. Tagdækningsmateriale: Tagpap med stor hældning. Bygning nr. 6 opført i 1965. Bygningens anvendelse: Bygning til kontor. Bebygget areal: 19 kvm. Ydervæggens materiale: Træ. Tagdækningsmateriale: Tagpap med stor hældning. Rekvirenten besigtigede ejendommen den 30. august 2024. Ejendommen har siden opførelsen i 1957 haft to ejere. Ejendommens nuværende ejer har ejet ejendommen siden 2005. Ejendommen fremstår med mursten, som delvist er hvidmalet. Der ses afskalninger og misfarvninger flere steder på ejendommens front. Ejendommen har fladt tag, der i henhold til BBR-meddelelsen består af tagpap med en lille hældning. Området foran huset, der vender mod en mindre grusvej, består af en indkørsel af grus og et større græsareal med flere træer. Ejendommen er desuden beliggende ud til Frederikssundmotorvejen. Motorvejen er visuelt afskærmet af et grønt område. Indgang til huset sker via en terrasselignende dobbeltdør, der strækker sig fra top til bund. Til højre for husets indgang er der en større carportslignende åbning. Ejendommens front er på venstre side forsynet med dannebrogslignende vinduer bestående af ruder i trærammer, der er malet hvid. Ejendommens front er på højre side forsynet med et vindue i en sort træramme. Ved indgang gennem ejendommens front er der adgang til ejendommens køkken. Køkkenet har hvide låger med fyldninger, sort bordplade og en flisebelagt backsplash i grå og beige nuancer. Køkkenet er udstyret med et Bosch gaskomfur, en Gorenje ovn, og en Gorenje emhætte. Overfor køkkenet i et mindre indhak er en Kenwood mikrobølgeovn placeret på en hylde over et mindre køleskab, som ved besigtigelsen var slukket, men dog ikke tømt. Der er under gaskomfuret placeret en synlig gasflaske. Køkkenets låger fremstår med slid og flere skader. Fra køkkenet er der åben forbindelse til ejendommens stue. Rummet har lyse vægge og et trægulv, der fremstår med synlig slitage. I midten af stuen ses et større kvadratisk område med midlertidig gulvbelægning, hvoromkring ses synlige skæringsmærker. Væggene i stuen har synlige pletter, ligesom der er tydelige tegn på slitage omkring stikkontakter og dørkarme. Loftet har en række plamager, herunder mulig fugtskade. Ejendommen har gennemgående en indelukket lugt. Gennemgående fremstår stikkontakter i ejendommen som værende slidte. Fra ejendommens stue er der på venstre side adgang til to værelser, hvori trægulvet fra stuen er gennemgående. Ejendommens ene værelse som vender mod ejendommens forhave har lyse vægge med synlige pletter, herunder mulig fugtskade. Det andet værelse ses tillige med lyse vægge, ligesom der er et vindue mod husets bagside. I ejendommens stue samt på de to værelser på venstre side er installeret radiatorer. Det er oplyst til rekvirenten, at ejendommen opvarmes af et oliefyr. I stuens højre side er der adgang til en lille fordelingsgang, som er belagt med klinker i grå og beige nuancer. Klinkerne i fordelingsgangen ses med flere skader, ligesom der ved overgangen fra stuens trægulv til fordelingsgangen mangler flere klinker. I fordelingsgangens højre side er der adgang til et badeværelse. Badeværelset er fuldt klinkebelagt med klinker på gulvet samt væggene. Klinkerne, som er af samme slags og farve som klinkerne i ejendommens fordelingsgang og køkken, går fra gulv til loft. Badeværelset har et hvidt gulvstående toilet, en muret bruseniche med materet og mønstret glas samt et badeværelsesmøbel med en håndvask og indbygget armatur. Badeværelsesmøblet er belagt med klinker og sten i samme nuancer som badeværelsets øvrige klinker. Badeværelsesmøblet mangler flere klinker. I fordelingsgangens venstre side er et rum, hvori er installeret en vaskemaskine af mærket Siemens. Rummet fremstår ufærdigt med rå og/eller halv spartlede vægge, ligesom gulvet er råt og uden klinker. I rummet er et aflangt dannebrogslignende vindue mod husets bagside. For enden af fordelingsgangen er adgang til et større opholdsrum belagt med et mørkt parkettrægulv. Rummet fremstår ufærdigt med rå og/eller halvspartlede vægge. I åbningen mellem fordelingsgangen og opholdsrummet er der på højre side adgang til et rum, hvori ses flere rør- og elinstallationer. Rummet fremstår ufærdigt, ligesom der er større hul i væggen mod opholdsrummet. I opholdsrummets venstre side er en dør. Det formodes, at døren tidligere har været anvendt som husets indgang. Det formodes yderligere, at døren kan anvendes som indgang til ejendommens garage, der ifølge oplysninger i BBR-meddelelsen er opført i letbeton, ligesom garagens tagdækningsmateriale er registreret som fibercement, herunder asbest. For enden af opholdsrummet er der på højre side adgang til et værelse. Værelset har lyse vægge, og det mørke parkettrægulv fra opholdsrummet går igen i værelset. Værelset har lyse vægge med synlige pletter, herunder mulig fugtskade. Udover den i henhold til BBR-meddelelsen tilknyttede garage, er der på ejendommen registreret yderligere fire bygninger, der er registreret som hhv. carport, udhus og to bygninger til kontor. Carporten og udhus er i henhold til BBR-meddelelsen fremstillet i træ, og tagdækningsmaterialet er fibercement, herunder asbest. Ejendommens bygninger til kontor fremstår i BBR-meddelelsen som fremstillet i træ, og tagdækningsmaterialet er tagpap med stor hældning. Enhederne, som i henhold til BBR-meddelelsen er placeret bag beboelsesejendommen og ejendommens garage fremstår umiddelbart ikke anvendelige og i nedslidt stand. Der er for enden af ejendommen placeret flere containere, diverse vandtanke samt andet materiale tilhørende ejendommens ejer, herunder ses et ikke uvæsentligt antal tønder og beholdere, hvoraf nogle ligger åbne på jorden. Ovennævnte oplysninger er fremkommet ved besigtigelse af ejendommen den 30. august 2024, ejerens oplysninger samt offentlige registreringer, så som eksempelvis BBR-ejermeddelelse, hvorfor der ikke indestås for oplysningernes rigtighed, og de i BBR-ejermeddelelsen registrerede forhold kan adskille sig fra de faktiske forhold. Der er ikke foretaget opmåling af arealerne i forbindelse med tvangsauktionen.

Auktionsdato: 09.10.2024 kl. 13.15
Auktionsnr.: 1. auktion
Salgsopstilling: Hent 49 downloads
Kategori: Villa
Lejl.nr: 10
Bolig: 188 m²
Erhverv: 0 m²
Grund: 4,670 m² heraf vej 0 m²
Kommune: Albertslund kommune
Matrikelnr.: 5r, Harrestrup By, Herstedøster
Ejendomsværdi: Kr. 1,750,000 (01.10.2020)
Grundværdi Kr. 284,800
Annonceret på Tvangsauktioner.dk: 17.9.2024
Annonceret i statstidende: 18.09.2024
AS-nr.: 111/2024
Auktionssted/Retskreds: Fogedretten i Glostrup / Glostrup
Sagsnr: 116420

Rekvirent
Advokat Lars Skanvig
Amerika Plads 37
2100 København Ø

Telefon:   33 12 11 33
E-mail:   mapn@plesner.com
J.nr.:   23052-603
Fogedret
Fogedretten i Glostrup
Stationsparken 27
Retssal 101
2600 Glostrup

Telefon:   43 23 15 00
E-mail:   glostrup@domstol.dk
Telefontid:   8.30-15.00
Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Fogedretten i Glostrup med henvisning til AS-nr. 111/2024.

Kort link til denne ejendom
ta.dk/116420

Til toppen