tvangsauktioner.dk

Slimmingevej 34, 4100 Ringsted

578 klik

Annonceret på tvangsauktioner.dk d. 8.11.2024

© tvangsauktioner.dk

Aflyst

Del: Facebook, e-mail    |       |

Villa i Ringsted

Besigtigelse: Kontakt rekvirenten

Beskrivelse: Beskrivelse: Herskabelig ejendom oprindeligt opført 1932 og moderniseret af flere omgange, senest fra 2019-2024, bestående af 4 bygninger. Alle opført i røde mursten med røde tagsten. Flot have med adgang fra opholdsstuen i Vestfløjen. Bygning 1: Hovedbygning 1.182 m², opført i 3 længer i stuetage, 1. sal og kælder. Bygningen bliver benyttet til bolig 301 m², plus del af kælder og erhverv 626 m², plus 150 m² kælder. Bolig: Venstre fløj, indrettet med stor opholdsstue med ny brændeovn, plankegulve, udgang til have, og sammenbygget med stort køkken. Køkken: Store bordplader af Grøn marmor, mange skabe og skuffer, bord med vask bl.a. med kogende vand. Hårde hvidevarer: Alle i mærket Miele, 2 opvaskemaskiner, køleskab, dampovn, multiovn, varmluft ovn, gaskomfur (Flaskegas i kælder) mikroovn og kaffemaskine. Kummefryser, vaskemaskine og tørretumbler i kælder. Flere værelser og stuer. Erhverv: Hovedfløj, plus højre fløj Indrettet med mange kontorer i stueetage og 1.sal, af variable størrelser, plus kælder. Opvarmning via oliefyr (Iflg. BBR varmepumpe, men denne virker ikke ifølge ejer) plus 2 brændeovne, den ene af ukendt alder. Bygning 2: Oprindeligt opført i 1932, med ombygning i dette århundrede. Bebygget areal 40 m², plus 14 m² tagetage. Oprindeligt opført til garage, men ombygget til bolig, med køkken og bad. Gulvvarme i stueplan (iflg. Ejer). Bygning 3: Identisk medbygning 2, 40 kvm plus 14 kvm. Denne er udlejet til boligformål. Bygning 4: Ny bygning der ikke er meldt færdig. Garagebygning med 3 porte og dør. Bygningen er ikke helt færdig, mangler varme, via hovedbygning. Kilde BBR. Og filarkiv, Køge kommune. Flot ejendom med mange muligheder. Området: Beliggende i landlige omgivelser mellem Herfølge og Ringsted

Auktionsdato: 26.11.2024 kl. 10.00
Auktionsnr.: 1. auktion
Salgsopstilling: Hent 250 downloads
Kategori: Villa
Lejl.nr:
Bolig: 301 m²
Erhverv: 680 m²
Grund: 4,800 m² heraf vej 0 m²
Kommune: Køge kommune
Matrikelnr.: 1af, Juellund Hgd., Vollerslev
Ejendomsværdi: Kr. 9,750,000 (01.10.2019)
Grundværdi Kr. 556,800
Annonceret på Tvangsauktioner.dk: 8.11.2024
Annonceret i statstidende: 08.11.2024
AS-nr.: 14-230/2024
Auktionssted/Retskreds: Fogedretten i Roskilde / Roskilde
Sagsnr: 116824

Rekvirent

Advokatfirma WINadvokater ApS
Greve Midtby Center 2A, 1
2670 Greve

Telefon:   43 90 50 80
E-mail:   ch@winadvokater.dk
J.nr.:   J.nr. 28377/hec
Fogedret
Fogedretten i Roskilde
Ved Ringen 1
Retssal 2
4000 Roskilde

Telefon:   99 68 76 00
E-mail:   auktion.ros@domstol.dk
Telefontid:   8.30-15.00
Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Fogedretten i Roskilde med henvisning til AS-nr. 14-230/2024.

Kort link til denne ejendom
ta.dk/116824

Til toppen