tvangsauktioner.dk

Skovkrogen 16, 5540 Ullerslev

468 klik

Annonceret på tvangsauktioner.dk d. 4.9.2024

© tvangsauktioner.dk

Aflyst

Del: Facebook, e-mail    |       |

Højeste bud på 1. auktion Kr. 320,000.00

Villa i Ullerslev

Besigtigelse: Kontakt rekvirenten

Beskrivelse: Tinglyst areal 898 m², heraf vej 0 m². Mindre en-plans villa fra 1969 opført i letbeton med grå-pudsede facader og eternittag (sandsynligvis med asbest). Villaen er beliggende i lukket område midt i Ullerslev på Fyn, og dermed tæt på skole, børnehave og indkøb. Tag og facader fremstår i pæn stand, men oprindeligt og soklen mangler maling. De fleste af vinduerne er med trærammer og vurderet til at være i forholdsvis god stand. Indgang via bryggers, der fremtræder som en del af udhuset og mangler istandsættelse. Gulvet er ujævnt og med vinyl på betongulv. Fra bryggers er der adgang til køkkenet, som er holdt i lyse Ikea elementer. Køkken fremstår i pæn stand med fyldningslåger og overskabe i vitrinestil. Der er lagt en laminatbordplade i mørkt træ-look. I køkkenet forefandtes ved besigtigelsen følgende hvidevarer: gaskomfur, emhætte, opvaskemaskine og køleskab. Fabrikat og årgang er ukendt. Fra køkken er der udgang til overdækket terrasse og en rummelig stue. Fra stuen er der udgang til endnu en terrasse. Gulve i stue og køkken er pergo-laminat i mørk nuance. Derudover soveværelse samt 2 værelser, der er under istandsættelse og fremstår bl.a. med slidte bøgeparketgulve. Badeværelset er oprindeligt med lyseblå fliser på væg og små hvide fliser på gulv. Der er badekar og bruseniche samt gulvvarme. Indvendige lofter er ludbehandlede listelofter. Ejendommen opvarmes med naturgas, men der er indlagt fjernvarme, der kan tilsluttes, hvis det ønskes. Det er uoplyst, om der ved tilslutning til fjernvarme skal betales tilslutningsafgift, og auktionskøber skal derfor være indstillet på at afholde alle omkostninger til en evt. tilslutning, herunder afgifter. Nyere vandvarmer samt indlagt fibernet. Udvendigt er haven anlagt med græs og bede og virker indbydende og hyggelig. Der er anlagt terrasser på begge sider af huset. Overdækning ved den ene terrasse ses ikke anmeldt til myndighederne og lovligheden heraf er derfor usikker. I indkørsel er der lagt fliser, og der findes et lille skur ved siden af garagen. Ejendommen er beliggende indenfor et område omfattet af kommuneplan samt spildevandsplan. Disse kan rekvireres hos kommunen. Ejendommen er beliggende indenfor et område, hvor der er forbud mod el opvarmning. Endvidere er ejendommen omfattet af skovbyggelinjer. Der er indefrosset lån til betaling af stigning i grundskyld på kr. 4.527,95. Nuværende ejer hæfter for betaling af beløbet, og beløbet er ikke tillagt fortrinsret. Det bemærkes, at kommunen har mulighed for at henholde sig til ejendommen, hvis nuværende ejer ikke betaler, og dermed reelt pålægge auktionskøber beløbet. Auktionskøber bør derfor indrette sit bud herefter. Rekvirenten har i forbindelse med indhentelse af ejendomsdatarapporten modtaget kopi af en tilstandsrapport dateret 13.06.2002. Henset til tilstandsrapportens alder og eventuel efterfølgende arbejder på ejendommen, er materialet ikke vedlagt salgsopstillingen. Materialet kan rekvireres ved henvendelse til rekvirenten. Iflg. BBR Oplysninger om bygninger: Bygningsnr.: 1. Fritliggende enfamiliehus. Beliggenhed (kvalitet): Sikker. Opførelsesår: 1969. Antal etager u. kælder & tagetage: 1. Antal helårsboliger med køkken: 1. Materialer: Ydervæggens materiale: Letbetonsten. Tagdækningsmateriale: Fibercement herunder asbest. Bebygget areal 110 m2. Samlet bygningsareal (excl. kælder & tagetage)110 m2. Samlet boligareal 110 m2. Antal værelser: 3. Antal toiletter: 1. Antal badeværelser: 1. Køkkenforhold: Eget køkken med afløb. Energioplysninger: Varmeinstallation: Centralvarme med én fyringsenhed. Opvarmningsmiddel: Naturgas. Bygningsnr.: 2. Garage. Beliggenhed (kvalitet): Sikker. Opførelsesår: Ubekendt. Materialer Ydervæggens materiale: Letbetonsten Tagdækningsmateriale: Fibercement herunder asbest. Bebygget areal: 18 m2. Bygningsnr.: 3. Udhus. Beliggenhed (kvalitet): Sikker. Opførelsesår: Ubekendt. Materialer: Ydervæggens materiale: Letbetonsten. Tagdækningsmateriale: Fibercement herunder asbest. Bebygget areal: 18 m2. Oplysninger om grunde: Vand og afløb: Vandforsyning: Alment vandforsyningsanlæg. Afløbsforhold: Afløb til offentligt kloaksystem.

Auktionsdato: 09.10.2024 kl. 11.00
Auktionsnr.: 2. auktion
Højeste bud på 1. auk.: Kr. 320,000.00
Salgsopstilling: Hent 140 downloads
Kategori: Villa
Lejl.nr:
Bolig: 110 m²
Erhverv: 0 m²
Grund: 898 m² heraf vej 0 m²
Kommune: Nyborg kommune
Matrikelnr.: 4z, Ullerslev By, Ullerslev
Ejendomsværdi: Kr. 858,000 (01.01.2020)
Grundværdi Kr. 325,000
Annonceret på Tvangsauktioner.dk: 4.9.2024
Annonceret i statstidende: 04.09.2024
AS-nr.: 7-147/2024
Auktionssted/Retskreds: Fogedretten i Svendborg / Svendborg
Sagsnr: 116347

Rekvirent

Advokat (H) Karsten Gudmand-Høyer
Pilestræde 58
1112 København K

Telefon:   33 12 45 22
E-mail:   lidru@njordlaw.com
J.nr.:   506994-310800
Fogedret
Fogedretten i Svendborg
Christiansvej 41
5700 Svendborg

Telefon:   99 68 32 00
E-mail:   svendborg@domstol.dk
Telefontid:   8.00-15.00
Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Fogedretten i Svendborg med henvisning til AS-nr. 7-147/2024.

Kort link til denne ejendom
ta.dk/116347

Til toppen